Egen kallpressad havtornssaft



Roligt att göra egen saft. Bra också o förbereda om man blir förkyld då man kanske inte orkar fixa till det.
Ohh vad kreativt och vad mycket bra du tipsar om som man kan göra som också smakar gott
Ja, det är verkligen ett bär & svamp år i år. Så kul! 😃.
Åå Havtorn. Är så gott. Men så dyrt åxå. Så du ska vara nöjd över att ni har en havtorns buske 🙂. Ja, man tager vad man har. Jag tycker du gjorde ett bra jobb med att göra saft på en mixer & en sil 👏🏻. Allting går. Även om det ibland tar längre tid.
Det är ett bra sätt att frysa in. Först i iskuber. Sen om man vill i påse. Så det inte blir en enda stor klump 👍. Jag har gjort det med jordgubbar 🍓.
Ta hand om dig och va rädd om dig❣️🤗
Så roligt att era buskar har gett så riklig skörd i år. Jag har aldrig smakat havtornssaft, men har hört och läst att det är så nyttiga bär. Nu fick jag också lust att plantera en sån buske :)
Det är ju perfekt att göra saft när man får mycket bär! Vi har saftat mycket här hemma i år också, dock inte havtorn. Men det låter spännande.
Vilken lyx med massa havtorn! Sylt kan väl också fungera att göra? Jag hade ingen aning om att de är bra för förkylningar, men toppen då att kunna ha ett eget förråd. :)
Men så kul att ha eget att göra saker av. Du kan inte tänka dig att sälja en del då? Det du inte vet vad du ska använda till menar jag? :)
Så härligt att ha en buske man kan ta bär av. För att sedan göra egen saft. Jag själv har aldrig smakat havtornsaft. Det låter smart att inte köpa en sådan man kan pressa direkt från busken om den skadar kvistarna så mycket att det reducerar nästa års skörd.