När man tvingas veckohandla i affären

Vårvintern 2020, när coronan slog till med full kraft införde även en affär här i stan, följd av andra att man kunde beställa mat antingen för upphämtning eller få sina varor hemkörda. Tror de var planerat ett tag då konceptet redan funnits i större städer men coronan skyndade på det hela. Jag var såld från dag ett och har i snart 5 års tid varje vecka troget klicka in min kölista och för det mesta hämtar sedan maken upp våra lådor.

Ja vi har gjort det till en sådan vana att vi har ett barn som kan räkna antalet gånger hen varit med och veckohandlat på ena handen. Så jag är verkligen fast. Men så finns de det där gånger när alla tider är slut. Denna vecka var det så. Brukar på onsdagar boka en tid till fredag, glömde det i går men först på tisdag fanns de ledigt.

Såååå. Jag fick traska iväg idag och handla så vi klara helgen. Orkade inte tänka mer än 3 dagar framåt, är rätt mycket man behöver släpa hem. Dessutom är nackdelen när man handlar på plats att det även slinker ner andra produkter på samma gång. Och att man glömmer nått. Via appen jag använder att beställa har jag en ”standardlista” med produkter som går åt varje vecka, och så byter man bara ut ingredienserna för veckans mat. Lätt som en plätt.

Sen funderar jag ännu på de mammor som hävdar att veckohandla är deras egentid. Så tusan heller. Svettigt och tungt är det. Basta

Alla dessa 6000 bilder man har

Finns det nått smart sätt att rensa bilder man har i telefon? Jag har inte ens mina i album så är ännu svårare att hitta några. Nu som då får jag ett ryck och raderar 100 stycken. Men vad hjälper det då man följande dag tar 150 nya, typ. Och alla skärmdumpar man inte ens använt.

En del bilder fattar man inte ens varför man har, som

Bevis på att dinosaurierna ännu finns mitt bland oss (skärmdump)

En bild på en soppåse

Åktur med släp och jag bara ”snabbt” skulle in och hämta nått från affären. Olovlig parkering dessutom

Ett tändstift till bilen. Bra att ha som bildbevis. Hela var den också

Katt i soffan. Enda som är värt att spara.

Man får de barn man förtjänar, eller farmors hämnd

I lördags kokade jag ärtsoppa. Riktigt från grunden där ärtorna stått i blöt över natten och sedan kokar man alltid en 8 timmar. Lite stekt fläsk med, mejram och senap. Som extra skrytpoäng kan jag slänga in att jag även bakade tre limpor att äta till. Visst låter allt gott eller hur

Åtminstone om man är större än 3 äpplen var det delikat. Var man kortare än så skulle jag nästan kunnat servera en skål kycklingfötter och fått samma reaktion. Tur jag bakade många bröd då så alla i alla fall fick nått i sig. De kortare personerna frågade varför vi måste ha hemmagjord ärtsoppa och inte soppa på burk. För den är godare.

Vilket då inte alls var exakt, nästan, det JAG frågade min mor (varför kan vi inte få RIKTIGT ärtsoppa) när min farmor hade kokat soppa från grunden. Ungefär i den åldern när jag var 3 äpplen hög så det är väl preskriberat nu.

Nu har vi i alla fall frysen full med soppa. För så klart kokade jag en extra stor sats

Kan du sova utan din Yuppinalle?

Idag följer telefonen med oss överallt. Från fina middagar in på toaletten. Ja till och med in i sängkammaren följer den oss. Jag är inget undantag från denna regel. Men än att jag för 3-4 år sedan bestämde mig för att i sängen surfar jag inte, telefonen följde dock med in i sovrummet ifall någon skulle behöva nå mig. Ja ni kan ju gissa hur många gånger de hänt (rätt svar är 0) en ovana från när man behövde hoppa in med kort vasel på arbete om någon var sjuk

Kring jul gjorde jag ett nytt beslut. Telefonen stanna på köksbänken. Och där har den faktiskt varit sedan dess. Finns ju inget behov egentligen att ha med telefonen på natten, undantag finns ju så klart men har ännu inte inträffat för mig. Nu fuskar jag ju lite då min aktivitetsklocka ÄR kopplad med telefonen och börjar vibrera om någon ringer mig. Men själva telefonen har jag lagt bort. Sedan borde man ju ta itu med att minska sitt telefonberoende också generellt, men en sak i taget.

Klarar du dig utan telefon till natten? Behöver rman den för alarm på morgonen finns de ju faktist klockor för det. Samma sak här, jag fuskar och har ett larm på min klocka, men 99% har jag redan stigit upp en timme före det ringer.

Är man gammal om man faktist både minns dessa OCH har använt en