Nytt årtionde inlett. Uppdatering 4.0

Usch vilket väder vi har i dag. -2 grader och kall nordlig vind. Och så snö på det. Visst har jag nämnt att jag är lite trött på vinter och kyla nu?

Annat var det för 40 år sedan. Då var det så varmt att maskrosorna blommade, i april. För gissa vad. Denna numera (i alla fall om man skall se till siffror) mogna och förståndiga kvinna fyller år idag. Och inte vad som helst utan tar nu steget ut från 30 och kliver in som 40 åring. Känns lite smått absurt för så gammal är jag väl ändå inte? Måste blivit nått tryckfel tror jag

Dagens firande blev inte så stort, är nämligen inne på vecka tre av födelsedagsfirande. För två veckor sedan blev jag firad av familjen med lunch på restaurang och present.

.

Förra helgen hade jag kalas med kaffebjudning för släkt och vänner, tack till alla som kom och tack till alla kaffe på stan som väntar för dom som fick förhinder

Det är ju sedan gammalt att födelsedagsbarnet väljer middagen. Så en kompromiss som gjorde alla nöjda, speciellt då vi höll det hemligt. Jag fick sushi och resten av familjen åt hamburgare. Nu får man pösa resten av kvällen. Och kanske nalla lite på havtornscheesecaken som ligger i frysen. Rester är bäst.

Är vi förberedda på samhällets kollaps?

Senaste dagarna har vi verkligen insett hur sårbara vi är i dagens samhälle. Vi är beroende av att allt skall fungera och rätt snabbt påverkar ens liv om inte allt fungerar som det skall.

I onsdags upptäcktes i vattenläcka på gatan och för att åtgärda den stängdes vattnet av i området. Vi hade lite första parkett från vardagsrumsfönstret och kunde följa med arbetet. Gissar att de gjorde mer än vad vi såg för enda de gjorde var att först gräva hål mitt i gatan med grävmaskin, slangbil som tömde allt vatten i gropen och så var arbetsdagen slut. Torsdag fick de kalla in slangbilen igen och så fylldes gropen med grus. Klart. Alltid spännande att se olika yrkesgruppen arbeta.

Vi var dock utan vatten ett par timmar. Då är det skönt att vara lite smygprepper och faktist ha ett par dunkar vatten i lager. Rekommendationen är ju 3-5 liter vatten per person och att man skall ha vatten för minst tre dagar (glöm inte husdjuren). Tidigare hade vi 10 liters dunkar med vatten som vi bytte vatten i var 6:e månad. Nu har vi fuskat och har köpt källvatten i stället. Märkte efter hösten när vattnet inte var drickbart att trots nytt vatten i dunkarna smakade de lite ”unket” efter ett par dagar

I morse var det nästa prövning när vi vaknade upp till ett strömlöst hus, och inte bara vi utan även våra närmaste +30,000 grannar. Ett större strömavbrott med andra ord. 90 min senare och lagom till frukosten fick vi strömmen tillbaka. Temperaturen hade hunnit sjunka till 18 grader, inte ofta jag börjar elda redan 5:45 på morgonen.

Hur förberedd är du på att samhället slås ut på ett eller annat sätt? Behöver ju inte ens vara naturkatastrof eller brand. Nu räckte det med vattenläcka och strömavbrott (även om båda var relativt korta) för att nästan alla funktioner i hemmet skulle stå stilla.

När man får en allergisk reaktion av att sortera hamapärlor

Först. Megasuck. Vi pärlar rätt mycket hemma hos med hamapärlor. Då man pärlar efter olika mönster och gör figurer så är det både roligare och enklare att använda färgsorterade pärlor. Tror att vi just nu har 26 olika nyanser/färger fördelat i två backar.

Men

Med jämna mellanrum är det alltid någon som tappar allt i marken med locket öppet eller snubblar över hela lådan när den ligger på golvet, även de när den är öppnad. Då blir resultatet som synes på bilden. Även om de eller den skyllde börjar sorterar brukar intresse falna inom 5 min.

Resultatet. Lådan blir konfiskerad och lagd på mitt kontor tills jag har ork och energi att sätta mig ner ett par timmar (japp, de tar sin tid att sortera)

Nu har lådan legat där sedan sportlovet, så gott och väl två månader. Kände en smula energi att ta itu med eländet och en vecka senare är de faktist sorterade och återbördade. Men inte utan problem. För i mitt kontor bor även två lösgående kaniner. Nu är det vår, solen skiner och värmer genom fönstret. Då behöver varje kanin med förståndet i behåll byta päls, helst allt på en gång. Kaninpäls är rätt tunn och lägger sig ÖVERALLT. Även bland alla pärlor.

Jag är allergisk mot pälsdjur, men ignorerar det, fungerar så länge jag inte får deras päls i ögonen. Sorterande av pärlorna gjorde dock att kaninpälsen letade sig in både ögon, näsa och mun. Så där satt jag, med rinnande ögon och snorig näsa, för gick ju inte heller att dammsuga pärlorna.

Nu är det äntligen över. Och förhoppningsvis är det länge till nästa gång.

Snabb kikärtsgryta med couscous och jogurtsås

Ibland behöver man maträtter som man slänger ihop på en kvart. Och detta är verkligen en sådan. Speciellt om man använder färdiga kikärter på burk.

Till fyra personer behöver man:

1 förpackning kikärtor

1 broccoli

2-3 morötter

3 dl naturell yogurt

4 dl okokt couscous

Börja med jogurtsåsen. Låt jogurten rinna av i ett kaffefilter under tiden du tillreder resten. Krydda den med valfria örter, jag använde torkad persilja och torkad koriander. Salta och peppra

Tillred couscousen enligt förpackningen

Skala och tärna moroten. Skör broccolin i mindre buketter. Stek mjuka i rikligt med olja. Skölj av kikärterna och blanda dem med i stekpanna. Salta och ev peppra

Klart.